J1031C24VDC.15S
Mfr.Part #
J1031C24VDC.15S
Datasheet
J1031C24VDC.15S
Description
RELAY UL APPROVED GEN PURPOSE SP
Stock
49
Product Category :
Signal Relays, Up to 2 Amps
Coil Current :
6.3 mA
Coil Voltage :
24VDC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Material :
Silver (Ag), Gold (Au)
Contact Rating (Current) :
2 A
Must Operate Voltage :
18 VDC
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Operate Time :
4.5 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Release Time :
1.5 ms
Switching Voltage :
125VAC, 60VDC - Max